• Historia

    HISTORIA SUPEROWOCU PAPAJA

Mayan IndianZbawienne właściwości owocu papai wykorzystywane są od dawna w medycynie naturalnej krajów tropikalnych. Roślina naturalnie występuje w krajach obu Ameryk, od dawna uprawiana była w Meksyku. Starożytna cywilizacja Majów nazywała drzewo melonowca ‘Drzewem Życia’ a jego owoce używane były w formie pasty do leczenia pokrzywki i innych chorób skóry.

shipPierwsze wzmianki o papai, rosnącej u wybrzeży Karaibów Panamy i Kolumbi, pochodzą z zapisków hiszpańskich odkrywców z 1526 roku. Niedługo potem zaczęto ich uprawę w ciepłym klimacie Hiszpanii i Portugali.

Jak mówi legenda Krzysztof Kolumb wraz z załogą, po długiej podróży zostali powitani oryginalną ucztą przez tubylców. Następstwem przyjęcia były problemy gastryczne. W ramach leczenia tubylcy zabrali cierpiących podróżników do tropikalnych lasów i uzdrowili zebranymi owocami papai. Tak owoc papai stał się jednym z ulubionych owoców Krzysztofa Kolumba.

Zarówno owoc jak i inne części melonowca miały różne zastosowanie w medycynie naturalnej. Skóra owocu używana była do mycia twarzy. Dłonie pracowników plantacji papai i ananasa zawdzięczały swoją miękkość kontaktowi z owocami do tego stopnia, że powstała legenda o niewidzialnych odciskach palców.

Od wieków rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej wykorzystują właściwości medyczne papai , lecząc choroby i ich objawy. Dojrzałe owoce stosowane są jako skuteczne lekarstwo przeciw grzybicy woszczynowej. Dzieje się tak dzięki zawartości papainy – enzymu, który rozkłada strukturę białkową ściany i błony komórkowej bakterii i grzybów. Stosuje się ją powierzchniowo do leczenia zranień, pokrzywki, poparzeń czy ukąszeń. Papaina rozkłada również białka strukturalne pasożytów obecnych w przewodzie pokarmowym, np. w lambliozie.

W medycynie naturalnej nasion papai używało się jako naturalny środek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Korzenie rośliny mają właściwości przeciwbólowe i były spożywane surowe lub pite w naparach aby zredukować ból (tzw. „łamanie w kościach”) towarzyszący gorączce.

Surowe owoce miały zastosowanie w problemach gastrycznych. Z kolei w Azji zielone liście były wykorzystywane na naparów przeciw malarii.

Liście były również parzone i spożywane jak gotowane warzywa przy problemach kardiologicznych, a zielone owoce skutecznie obniżały ciśnienie krwi a nawet uważane były za.. afrodyzjak!

TERAZ DOSTĘPNY W POLSCE!

PawPaw

PAPAYAGOLD Balsam do kupienia w tubkach 25 g.

KUP TERAZ!